Instalacje sprężonego powietrza

Jest 111 produktów.

Pokazano 1-24 z 111 pozycji

Aktywne filtry

Instalacje sprężonego powietrza sklep, zbiorniki ciśnieniowe i agregaty sprężarkowe

Optymalnie wykonane instalacje sprężonego powietrza sklep machonline.pl gwarantują efektywną pracę Twojego parku maszyn pneumatycznych. Są to często dosyć skomplikowane systemy. Warto zatem dobrze je zaprojektować, zaplanować i wykonać, optymalnie dobierając komponenty. A tych jest naprawdę wiele. Już na początku niezwykle istotne jest by dobrze wybrać takie elementy jak zbiorniki sprężonego powietrza oraz kompresory. Chociażby z tych pierwszych można wybierać zbiorniki ciśnieniowe pionowe, poziome lub zbiorniki ze stali nierdzewnej. Z kolei jeśli chodzi o sprężarki, najczęściej spotykamy między innymi kompresory tłokowe oraz kompresory śrubowe. Istnieją też wersje do specjalistycznych narzędzi. Na przykład do aerografów, stomatologiczne czy lakiernicze. Dodatkowo dobrać można również agregaty sprężarkowe. Dobry układ pneumatyczny z pewnością będzie także wyposażony w system filtracji oraz systemy osuszania powietrza. Jeśli zależy nam na naprawdę wysokiej jakości naszej instalacji sprężonego powietrza, nie oszczędzajmy na niej. A także nie zadowalajmy się produktami niższej jakości. Trudne warunki, w jakich całość będzie pracować, zdecydowanie wymaga komponentów trwałych i wytrzymałych. Pneumatyka to inwestycja na lata. 

Instalacje sprężonego powietrza, armatura pneumatyczna, szybozłączki pneumatyczne oraz zawory kulowe

Projektując instalacje sprężonego powietrza nie powinniśmy zaniedbywać najmniejszych jej elementów, przewodów oraz akcesoriów. Przewody pneumatyczne, jako główne nośniki ciśnienia powinny zostać dobrane szczególnie starannie. Najlepsze będą zdecydowanie węże poliuretanowe oraz węże polietylenowe o wysokiej wytrzymałości. W związku z faktem, że diabeł zazwyczaj tkwi w szczegółach, dużo uwagi poświęcić należy takim elementom jak łączniki skręcane proste do przewodów, złącza, zawory, szybkozłącza oraz szeroko rozumiana armatura gwintowana. Mogą to być na przykład w zależności od zapotrzebowania mufy, nyple oraz reduktory ze stali nierdzewnej. Także do instalacji mieszanych, chociażby hydrauliczno – pneumatycznych. A także odpowiednie nakrętki, śrubunki, korki i zaślepki. Wszystkie te komponenty, mimo że stosunkowo niewielkie, są w stanie zrobić naprawdę wielką różnicę. Dobrą jakość połączeń komponentów naszego układu zapewnią dobrej klasy listwy rozdzielające, trójniki oraz czwórniki. Z kolei nad optymalną pracą całego układu czuwać będą manometry i termometry mierzące ciśnienie oraz temperaturę powietrza. O nasze uszu zadbają ponadto tłumiki hałasu, o których często zdarza się niesłusznie zapominać.   

Efektywne instalacje sprężonego powietrza do zastosowań przemysłowych i warsztatowych

Aby instalacje sprężonego powietrza działały jak należy, podczas ich projektowania należy zwrócić uwagę na szereg czynników. Czym tak naprawdę jest taka aparatura? Mówiąc najprościej – są to  rurociągi technologiczne, które rozprowadzają sprężone powietrze od zasilającej sprężarki do urządzeń odbiorczych. Cała armatura pneumatyczna składa się między innymi z takich elementów jak oczywiście sprężarki czyli kompresory, filtry, osuszacze i cyklony. Do tego dochodzą zbiorniki ciśnieniowe i same rurociągi pneumatyczne. Tego typu instalacje szczególnie od kilkunastu ostatnich lat stają się coraz popularniejsze. Stanowią także coraz częściej alternatywę dla zasilania elektrycznego. Dzieje się tak za sprawą lepszych parametrów, mniejszego poboru prądu oraz przede wszystkim – dużo bezpieczniejszej pracy. A także za sprawą ich wszechstronności. Mogą być one zasilać wiertarki, szlifierki, klucze pneumatyczne czy sprzęt do piaskowania lub malowania natryskowego. Najczęściej armaturę tego rodzaju spotkamy w warsztatach samochodowych i mechanicznych, zakładach produkcyjnych oraz fabrykach. Coraz więcej gałęzi przemysłu otwiera się na ten rodzaj zasilania, co bardzo dobrze wróży jej na przyszłość.

Jak zaprojektować instalacje sprężonego powietrza tak, aby optymalnie spełniały swą rolę

Dobrze wykonane instalacje sprężonego powietrza poprawią zużycie energii oraz wydajność pracy. Aby jednak osiągnąć ten efekt, należy przede wszystkim optymalnie dobrać poszczególne ich komponenty. Przede wszystkim musimy dobrze zaplanować i określić do czego ten system ma być właściwie potrzebny. To z kolei pozwoli nam dobrać poszczególne elementy oraz ustalić ile gazu, pod jakim ciśnieniem powinna on dostarczać. Bardzo istotne jest, aby odpowiednio zaprojektować rurociąg pneumatyczny i jego przebieg. Złe jego rozmieszczenie będzie bowiem powodować spadki kompresji i straty energii. Dobrze jest też podzielić cały system na podsystemy, stosując zawory odcinające. Pozwoli nam to wykonywać naprawy lub modernizacje bez wyłączania całej instalacji. Bardzo ważne jest ponadto stosowanie takich elementów jak filtry oraz osuszacze. Te pierwsze będą oczyszczać nasz gaz techniczny z zanieczyszczeń między innymi olejowych. Drugie zaś – będą wychwytywać z rur skroplone powietrze czyli wodę. Oba rodzaje zanieczyszczeń są bardzo niebezpieczne dla prawidłowego działania całego systemu i mogą skutkować niezwykle kosztownymi awariami.